Hydraulika Siłowa Starożytnych.


Piramidy w Egipcie to jeden z cudów świata. Pierwsza z nich powstała jakieś 2500 lat p.n.e. Początkowo piramidy miały kształt schodkowy. Dopiero te wybudowane w Gizie maja kształt ostrosłupa. Największa z nich to piramida Cheopsa ok. 2560 p.n.e., ma podstawę o boku 227,0 m i wysokość 147,0. Bloki kamienia z której jest zbudowana ważą nawet 15 ton. I tu rodzi się pytanie jak starożytny człowiek nie znający hydrauliki siłowej mógł wybudować coś takiego prymitywnymi narzędziami.
Dzisiaj zbudowanie takiej piramidy rodzi problemy a co dopiero 2560 lat p.n.e. Dzisiejsza hydraulika siłowa też zadaje sobie takie pytanie.
Jak starożytny człowiek był wstanie transportować 15 tonowe bloki kamienia na takie odległości i jak je umieszczał w budowlach. Hydraulika siłowa wykorzystywana w współczesnych czasach pozwala na to ale i jej sprawia to trudności. Co dopiero człowiekowi starożytnemu który miał do pomocy prymitywne narzędzia.
Czyżby współczesny człowiek mylił się co do inteligencji jak i do techniki jaką miały starożytne cywilizacje. Może bardziej skrupulatne badania archeologiczne na to kiedyś odpowiedzą, bo dzisiejsze badania jak i teorie budzą wątpliwości. Już sama hydraulika siłowa ma wiele pytań do starożytnych. Zwłaszcza że piramidy spotykane są też w Ameryce Południowej i Środkowej.