Kanał Panamski a hydraulika siłowa


Hydraulika Siłowa Wiadomości

Kanał Panamski to jedno z największych osiągnięć inżynierii jak i hydrauliki siłowej. W 2014 będzie świętował 100-lecie istnienia więc warto o tym wspomnieć w tym artykule. Oto podstawowe dane na temat tego można powiedzieć cudu świata. Panamski Kanał, ten z najważniejszych kanałów żeglugowych świata, przecinający Przesmyk Panamski i łączący Ocean Atlantycki ze Spokojnym. Długość 81,6 km, szerokość 91,5-305 m, głębokość minimalna 13,7 m. Budowę zainicjował F. Lesseps w 1879, rozpoczęła ją francuska spółka w 1881, przerwała na skutek bankructwa w 1889.

Hydraulika siłowa to coś co nas interesuje.

Zrealizowana w latach 1904-1914 przez USA. Stany Zjednoczone sprawowały zarząd nad strefą kanału w latach 1914-1999 na mocy umowy o wieczystej dzierżawie. 14 grudnia 1999 odbyły się oficjalnie uroczystości związane z przekazaniem przez USA zarządu nad kanałem Panamie. Faktyczne przekazanie zarządu nastąpiło 31 grudnia 1999. ( Hydraulika Siłowa News ) Na Kanale Panamskim znajdują się 3 zespoły śluz, dzięki którym statki pokonują wysokość 26 m: w Gatun, Pedro Miguel i Miraflores. Śluzy są dwukierunkowe, dzięki czemu w tym samym czasie może się odbywać transport w obie strony. Pokonanie Kanału Panamskiego zajmuje 24-30 godzin. Zastosowanie znajduje tam też hydraulika siłowa. Podróż Kanałem Panamskim skraca drogę morską ze wschodnich do zachodnich wybrzeży USA o 8 tys. mil morskich. Służy głównie do transportu ropy naftowej, węgla kamiennego i zboża.

Hydraulika siłowa nas pociąga.

Prezydent Martin Torrijos ogłosił plan rozbudowy kanału, chce oddać do użytku nowy, szerszy i głębszy kanał w 2014, w setną rocznicę jego zbudowania. Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego poszerzenie i pogłębienie kanału potrwa siedem lat i będzie kosztować co najmniej 5,7 mld dolarów. Projekt został przyjęty 4 kwietnia 2006 przez rząd Panamy, a 22 października 2006 za projektem opowiedziało się w referendum około 78% mieszkańców Panamy.

Hydraulika Siłowa to coś co nas zawsze pociągało. Dlatego staramy się przybliżyć zagadnienia z nią związane na tym blogu. Firma Maron prowadzona przez Romana Graczyka to więcej niż firma to pasja związana z hydrauliką siłową.