Monolity z Locmariaquer


Hydraulika Siłowa Wiadomości

W Locmariaquer w Bretanii leży roztrzaskany na cztery części kamienny blok gruboziarnistego granitu. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ tego rodzaju podłużne, granitowe monolity są pochodzenia naturalnego i nie należą do rzadkości na zachodnim wybrzeżu półwyspu Quiberon, zwanym Côte Sauvage. ( Hydraulika Siłowa ) Tyle, że to wybrzeże oddalone jest w linii prostej o 15 km na zachód. Lądem jest z pewnością co najmniej dwa razy dalej, ponieważ między skalisty brzeg i Locmariaquer wciska się morska zatoka. Droga wodna wokół półwyspu liczy sobie nie mniej niż 25 km.


Ktoś zatem musiał przetransportować potężny kamień na jego obecne miejsce. I miał po temu jakiś bardzo ważny powód, granitowy kolos waży bowiem 347,53 t, czyli jest o całe 40 t cięższy od wyładowanego jumbo jeta! ( Hydraulika Siłowa News ) Kiedy nie był jeszcze potrzaskany, mierzył 20,3 m, a więc przewyższał sześciopiętrowy budynek. nie bez przyczyny mówimy o wysokości, a nie o długości, gdyż ci, którzy go przetransportowali do Locmariaquer, ustawili go tam pionowo. Podstawa sięgała nieco ponad 3 m w głąb ziemi, tak więc potężny kamienny obelisk wystrzelał na 17 m ponad płaską okolicę.

Współczesna hydraulika siłowa ma w tym przypadku kilka pytań do starożytnych w jaki sposób byli oni w stanie przetransportować tak olbrzymi kamień I ustawić go w pionie. Dla ciekawości podam że współczesny człowiek potrzebował by do tego 23 potężnych dźwigów. Już nie mówię o tym że monolit taki na pewno by pękł w czasie ustawiania go w pionie. Czyżby współczesna nauka myliła się co do inteligencji i wiedzy starożytnych. Może starożytny człowiek wcale nie miał takich prymitywnych narzędzi jak teraz ludzie sądzą. Może nauka i hydraulika siłowa kiedyś to wyjaśni.

Hydraulika Siłowa to coś co nas zawsze pociągało. Dlatego staramy się przybliżyć zagadnienia z nią związane na tym blogu. Firma Maron prowadzona przez Romana Graczyka to więcej niż firma to pasja związana z hydrauliką siłową.