Najważniejsze elementy hydrauliki siłowej


Wzrost popularności hydrauliki siłowej wydaje się być zauważalny już od czasów II wojny światowej. Początkowo rozmaite układy hydrauliczne były wykorzystywane głównie do maszyn budowlanych i przemysłowych, ale wraz z upływem czasu zaczęto je stosować także do tworzenia niektórych modeli samolotów i samochodów ciężarowych.

Dzisiaj hydraulika siłowa jest jedną z gwałtowniej rozwijających się branż, chociaż wciąż na co dzień nie dostrzegamy jej powszechnego zastosowania. Tymczasem różnego rodzaju układy hydrauliczne znajdują zastosowanie nawet w zwykłych koparkach i co więcej, bez tego rodzaju zespołów urządzenia te tak naprawdę nie byłyby w stanie prawidłowo funkcjonować.

Działalność hydrauliki siłowej związana jest w głównej mierze z układami hydraulicznymi. Układy te są opracowywane i wykorzystywane wraz z szeregiem innych części. Wśród nich bardzo ważną rolę odgrywają między innymi pompy hydrauliczne, przewody, siłowniki hydrauliczne oraz zawory regulujące dopływ cieczy. Nie bez znaczenia jest także ciecz hydrauliczna.