Różnorodne elementy hydrauliki siłowej


O hydraulice siłowej mówi się stosunkowo niewiele, tymczasem ta gałąź hydrauliki ma coraz większe zastosowanie. Bardzo ważne znaczenie ma ona przede wszystkim dla branży budowlanej oraz przemysłowej.

Maszyny oraz urządzenia, wykorzystujące starannie zaprojektowane układy i systemy hydrauliki siłowej są obecne właściwie na każdym kroku. W branży budowlanej są to dźwigi i koparki, w branży transportowej to ciężarówki wywrotki, a w logistyce to chociażby takie urządzenia, jak wózki widłowe.

Urządzenia wyżej wymienione są tworzone z elementarnych części, takich jak uszczelnienia, pompy hydrauliczne, zawory czy siłowniki hydrauliczne. W niektórych maszynach ważną rolę odgrywa również ciecz, która ma za zadanie przekazywanie energii, po wprawieniu jej w ruch. Wytwarzana energia jest następnie odbierana przez siłowniki – na takiej prostej zasadzie opiera się zatem funkcjonowanie większości urządzeń budowlanych, rolniczych czy górniczych. Systemy hydrauliczne znajdują też zastosowanie przy produkcji samochodów oraz samolotów.