Woda w hydraulice siłowej


Hydraulika Siłowa Wiadomości

Dla większości ludzi hydraulika siłowa wiąże się z różnymi rodzajami olejami. Olej praktycznie zdominował hydraulikę siłową. A to ze względu na jego lepkość i śliskość. Zastanówmy się jednak nad wykorzystaniem wody w hydraulice. Woda ma jedna wielką zaletę, urządzenia hydrauliczne oparte o wodę są ognioodporne i świetnie nadają się do różnego rodzaju walcowni i odlewni. W tych branżach woda sprawdza się w 95%. Drugą ważną cechą wody jest to że jest nieszkodliwa dla środowiska. Te dwie cechy wody, czyli ognioodporność i całkowita przyjazność środowisku. Sprawiają że woda jest idealna w hydraulice ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.

Hydraulika siłowa nas interesuje.

Ciekawą też zaletą wody jest to, że ma niższą lepkość od oleju co w praktyce powoduje przekazywanie większej mocy niż olej. Sama woda też jest bardziej skuteczna, a to dlatego że podlega niższym spadkom ciśnień. Woda może przekazywać również taką samą moc jak ropa naftowa ale tylko w mniejszej przestrzeni. Użycie wody w hydraulice siłowej wymaga mniejszego wymiennika ciepła ze względu na transfer ciepła. ( Hydraulika Siłowa News ) Oczywiście zastosowanie wody ma też swoje minusy. Mniejsza lepkość wymaga lepszych uszczelnień. Wyciek wody stanowi większy problem niż wyciek oleju. Niska lepkość wody powoduje brak smarowania, wyrównywania nierównych powierzchni. Woda ma również wyższe ciśnienie pary niż ropa naftowa co powoduje że woda jest bardziej podatna na kawitacje w przypadku pomp.

Hydraulika siłowa nas pociąga.

Kolejnym minusem jest to że urządzenia używające jako nośnika wodę szybciej korodują.
Woda jest ciekawym nośnikiem mocy może gdzieś w przyszłości wraz z rozwojem technologi zastąpi oleje i ropę naftową, kto to wie?

 

Hydraulika Siłowa to coś co nas zawsze pociągało. Dlatego staramy się przybliżyć zagadnienia z nią związane na tym blogu. Firma Maron prowadzona przez Romana Graczyka to więcej niż firma to pasja związana z hydrauliką siłową.